Na przestrzeni ostatnich kilku lat fotowoltaika zyskała ogromną popularność na rynku. Podyktowane jest to zdecydowanie trendami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Wielu deweloperów, jak i osób prywatnych decyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne mimo ich relatywnie wysokiej ceny. Dlaczego? Czy fotowoltaika warta jest wydatków? W jaki sposób zwraca się na przestrzeni zaledwie kilku lat? Tego dowiesz się właśnie tutaj!
Panele fotowoltaiczne – technologia pełna zalet
Jakie korzyści można uzyskać z montażu paneli fotowoltaicznych? Bardzo często pytania tego typu zadają sobie osoby bądź inwestorzy zainteresowani pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Zdecydowanie fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, wzbudza coraz szersze zainteresowanie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na interesujące, atrakcyjne dotacje. Z funduszy Unii Europejskiej pozyskać można cały system dofinansowań. UE kładzie ogromny nacisk na czyste źródła energii, dlatego w zasadzie każdy może ograniczyć koszty po stronie własnej. Dotyczy to zarówno tych związanych z samym zakupem i instalacją, jak i z perspektywy późniejszych oszczędności.
Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezpieczna i przede wszystkim niezawodna. Nie generuje żadnych dźwięków, hałasu, a tym bardziej zanieczyszczeń. Przydomowe kolektory fotowoltaiczne umożliwiają w pewnym stopniu uzyskanie niezależności od obecnych cen energii sieciowej. W jaki sposób? Z tego względu, że fotowoltaika pozwala generować własne źródło zasilania.
Instalacja fotowoltaiczna – potencjalny zysk z masą korzyści
Przed decyzją o montażu warto uświadomić sobie pewną ważną kwestię. Czym różnią się panele słoneczne od kolektorów fotowoltaicznych? Wydaje się to bardzo proste, jednak jedne i drugie różnią się od siebie zarówno ceną, jak i przeznaczeniem. Wielu inwestorów myli te pojęcia, przez co powstają niepotrzebne problemy z wyceną kosztów, a także kształtem prac projektowych.
Panele słoneczne przeznaczone są wyłącznie do przetwarzania energii ze słońca na cieplną, z kolei fotowoltaika wytwarza energię elektryczną z promieni słonecznych.
Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?
Zdecydowanie tak! Ponadto jest to jedna z nielicznych inwestycji, która faktycznie zwraca się praktycznie dwukrotnie. Fotowoltaika o mocy 1 kW w ciągu roku może wyprodukować nawet do 1000 kWh. Oprócz tego instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje również zimą. Sprawność paneli fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury. Zatem najlepszymi warunkami do pracy tejże instalacji i tym samym produkcji energii elektrycznej są chłodne i słoneczne dni. Takie warunki stworzone są w okresie zimowym. Fotowoltaika to technologia, która gwarantuje pewną niezależność od warunków zewnętrznych. Pozwala generować własne źródło energii. Dzięki temu każdy kto inwestuje we własne panele zyskuje pewną niezależność w stosunku do rynku energetycznego, a także rosnących cen energii.
Czytaj dalej: Pompy ciepła – technologia przyszłości?